Goldsun czysta energia
Loading...
ul. Namysłowskiego 8, 22-400 Zamość
Zamów wycenę

  Interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, ładowarki do samochodów?

  Wypełnij krótki formularz, a my postaramy się dobrać instalację dla Ciebie

  lub zadzwoń / wyślij email

  Jak działają kolektory słoneczne w pochmurne dni?

  3 stycznia, 2021

  Kolektory słoneczne pozwalają uzyskać energię, płynącą prosto ze słońca. Dzięki temu są ekologiczne i przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczania naszej planety. Co więcej, koszt ich montażu bardzo szybko się zwróci, a same panele fotowoltaiczne są tanie w eksploatacji. Aby generowały jak najwięcej ciepła, należy zamontować je na dachu o odpowiednim kącie nachylenia i wystawionym w kierunku południowym. Panele należy regularnie czyścić z brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, a także zadbać o to, by nie były przykryte przez cień okolicznych drzew lub innych zadaszeń. Kolektory słoneczne sprawdzają się przede wszystkim podczas miesięcy wiosenno-letnich i przy wysokich temperaturach, co nie oznacza, że nie działają jesienią i zimą, kiedy dni są zimne oraz pochmurne. Sprawdź, jak jest to możliwe.

  Dlaczego kolektory słoneczne działają nawet w pochmurne dni?

  Działanie kolektorów słonecznych opiera się na prostej zasadzie: absorber w panelach gromadzi energię słoneczną, zamieniając ją następnie na prąd. Podstawą każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. Panele umieszczone są w obudowach, chroniących je przed uszkodzeniami i wypełnione są w 95% krzemem. Każdy panel składa z warstwy dodatniej i ujemnej. Ponieważ napięcie elektryczne, wytworzone przez panele, jest napięciem stałym, a napięcie w domowych gniazdkach przemiennym, potrzebny będzie inwerter, który dokona przekształcenia. Po zakończeniu pracy inwertera prąd trafia do urządzeń, znajdujących się w budynku. W letnie, ciepłe, słoneczne dni, panele absorbują bezpośrednio promienie słoneczne, padające wprost na nie. W trakcie dni pochmurnych natomiast wykorzystują one promieniowanie rozproszone, czyli takie, które przebiło się przez chmury i odbiło od otoczenia, i które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Wystarczy już nawet niewielka ilość promieniowania rozproszonego, by kolektory zaczęły działać. Efektywność działania kolektorów słonecznych w pochmurne dni zależy od następujących czynników:

  • od sprawności optycznej instalacji,
  • rodzaju wykonanej izolacji,
  • powierzchni kolektora,
  • rodzaju kolektora.

  Dlaczego kolektory słoneczne działają przy ujemnych temperaturach?

  Wiele osób obawia się także, czy kolektory słoneczne, wspomagające centralne ogrzewanie, działają w ujemnych temperaturach, często towarzyszących pochmurnym, jesienno-zimowym dniom. Nie musicie się Państwo martwić! Oferowane przez nas kolektory słoneczne podgrzeją wodę w zbiorniku, nawet jeśli słońce wychyli się zza chmur jedynie na godzinę. Płyn solarny bowiem, przekazujący ciepło z absorbera do zbiornika wody użytkowej lub grzewczej stanowi wodny roztwór glikolu propylenowego. Substancja ta krzepnie w granicach -25/-35°C, dlatego ciepło bez problemu jest przekazywane także zimą. Co więcej, dzięki specjalnej konstrukcji, zewnętrzna część instalacji solarnej nie niszczy się pod wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych. W kolektorach próżniowych natomiast czynnik roboczy bardzo szybko się podgrzewa i wstępnie podgrzewa wodę.

  Użytkowanie kolektorów słonecznych jest zatem możliwe nie tylko w ciepłe, bezchmurne dni, lecz również wtedy, gdy temperatury spadają, a niebo spowijają gęste, ciemne chmury. Dlatego ich montaż oraz eksploatacja są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim ze wszech miar opłacalne.